Drewno opalane ogniem
Shou Sugi Ban, czyli „spalona deska cedru” to japońska technika zwęglania drewna, zwana także yakisugi. Około 1700 roku Japończycy odkryli, że mocno wypalone, zweglone drewno jest trwałe i odporne na szkodniki. Drewno dzieki tej technice cechuje się długowiecznością i idealnie nadaję się do stosowania na elementy zewnetrzne jak elewacje, ogrodzenia, tarasy. Technika ta znana od stuleci w japonii była też stosowana w naszym rejonie. Opalone deski dębowe można spotkać na starych stodołach, często też w ten sposób zabezpieczano pale drewniane wbite w ziemię, jako palisady lub ogrodzenia. Zwęglanie drewna to absolutnie naturalny sposób obróbki drewna, zapewniający również walory estetyczne. Podczas procesu zwęglania wzór usłojenia drewna zostaje zintensyfikowane i wzbogacony. Ponadto drewno staje się wysoce odporne na czynniki środowiskowe (ogień, woda, owady, rozkład). Dzięki niesamowitym walorom estetycznym technikę Shou Sugi Ban coraz częściej można spotkać również we wnętrzach.
Proces zwęglania
-Drewno zostaje poddane procesowi opalania. Efektem jest delikatne muśnięcie ogniem lub głębokie zwęglenie;
-Deski są czyszczone w celu usunięcia nadmiaru pyłu. Drewno jest myte wodą ;
- Deska jest szczotkowana
- Na koniec deski są zabezpieczane naturalnymi olejkami.
Otrzymany efekt utrzymuje się latami. A produkt jest odporny na ogień, wilgoć, insekty, grzyby.
Ta ponadczasowa metoda konserwacji drewna jest praktyczna i estetyczna. Wydobywa z drewna piękno kolorów oraz naturalną fakturę jednocześnie zapewniając naturalną ochronę przed czynnikami środowiska. Technika ta jest zwykle stosowana na drewnie iglastym (modrzew, świerk, sosna, cedr,).
Aby zapewnić naturalne właściwości konserwujące zwęglonego drewna i zachować początkowy efekt tak długo, jak to możliwe, konieczne jest okresowe traktowanie drewnianej elewacji naturalnymi olejami. W ten sposób zapewniona zostanie długa żywotność (do 100 lat) zwęglonych okładzin drewnianych